Proste klejenie za pomocą złączy obrotowych i zmieniaczy narzędzi, Frimo
Grupa FRIMO z siedzibą w Freilassing należy do wiodących dostawców rozwiązań wykorzystywanych do produkcji drzwi oraz okładzin. W ramach realizacji aktualnego projektu specjaliści tej firmy zdecydowali się na zastosowanie złączy obrotowych ze zintegrowanym zmieniaczem narzędzi firmy Robot System Products. Robot ABB w urządzeniu laminującym może swobodnie obracać oś szóstą, nie obciążając przy tym zestawu węży.
Modelowe rozwiązania i dostosowanie do wymagań rynku
Zastosowanie robotów wieloosiowych przyczynia się do lepszej elastyczności i tworzy nowe możliwości w przypadku automatyzacji aplikacji. W przeciwieństwie do innych systemów robot może wykonywać wiele prac. Aby w całości wykorzystać tę elastyczność należy zastosować zmieniacz narzędzi a w przypadku kompleksowych zadań wykorzystać możliwie wszystkie osi robota. Firma FRIMO z siedzibą w bawarskim Freilassing wykorzystuje w swojej instalacji laminującej 6-osiowe roboty. Około 230 pracowników produkuje urządzenia i narzędzia służące do termoformowania, laminowania i zginania komponentów z plastiku, takich jak okładziny drzwi oraz okładziny wewnętrzne w samochodach.
Najwyższa precyzja
Dla włoskiego dostawcy firma FRIMO wykonała automatykę w zakresie instalacji do laminowania i wyginania stosując roboty ABB IRB 600. Urządzenia te służą do produkcji okładzin wewnętrznych drzwi. Osoba obsługująca najpierw wprowadza ręcznie na pulpicie sterowniczym odpowiednie elementy i mocuje wzór za pomocą podciśnienia. Ramię obrotowe przenosi element nośny oraz wzór do wnętrza urządzenia, gdzie zaczyna się właściwa faza produkcji. Robot chwyta element nośny odpowiednim chwytakiem skonstruowanym specjalnie dla firmy FRIMO i transportuje go do odpowiedniego modułu celem przeprowadzenia klejenia. Klej zostaje rozgrzany za pomocą urządzenia topiącego i dostarczony za pomocą węży w kierunku głowicy rozpryskującej klej. Robot przesuwa element poniżej głowicy i w taki sposób następuje nanoszenie kleju.
Większa elastyczność podczas klejenia
W tym miejscu należy podkreślić zalety złączy obrotowych firmy RSP. Równomierne i dokładne nakładanie kleju jest sporym wyzwaniem i odgrywa decydującą rolę, jeśli praca ma się zakończyć sukcesem. Dzięki złączu obrotowemu szósta oś robota może poruszać się zupełnie swobodnie. Umożliwia to właściwe przesuwanie głowicy bez przemieszczania węży robota. Zestaw węży przylega do ramienia robota i dostarcza media za pośrednictwem złącza obrotowego do chwytaka umieszczonego na szóstej osi. Złącze obrotowe firmy RSP jest nowym, opatentowanym rozwiązaniem i bazuje na bezszczotkowym systemie transmisji. Zastosowano odpowiednie materiały i inteligentne ekranowanie. Dzięki temu można transmitować nie tylko sygnały analogowe w najlepszej jakości. W razie potrzeby możliwa jest transmisja protokołów IP w standardzie CAT6e. Jeśli klej został naniesiony na element następuje podgrzanie kleju do temperatury 105°C – 120°C i jego aktywowanie. Element zostaje dociśnięty przez robota do przygotowanego wzoru. Podczas dociskania popychacze ustawiają się w pozycji roboczej, aby unieruchomić wystającą część wzoru. Robot układa gotowy element na przenośniku taśmowym, następnie element opuszcza urządzenie.
Wysoka dokładność powtórzeń podczas zmiany narzędzi Dzięki zintegrowanemu zmieniaczowi narzędzi firmy RSP nie ma znaczenia, czy obróbce są poddawane drzwi lewe, czy prawe. Obydwa typy drzwi mogą być produkowane w tym samym urządzeniu. Trzeba jedynie ręcznie wymienić narzędzia do prasowania/ wyginania. Robot automatycznie wymieni chwytak. Opracowany i opatentowany przez firmę RSP system mocowania „TrueConnect” pozwala na podłączenie zmieniacza narzędzi za pomocą systemu kulowego. Dzięki niemu płyta narzędziowa zostaje umieszczona w specjalnych wyżłobieniach. W ten sposób można uzyskać maksymalną dokładność powtórzeń i niezawodność przy minimalnych oznakach zużycia oraz wysoką trwałość urządzenia. Poza tym system „TrueConnect” umożliwia użytkownikom uzyskanie momentu siły, który jest prawie dwukrotnie wyższy niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych systemów.